Η Αγγλία επικράτησε με σκορ  2-1 την Ολλανδία στον ημιτελικό Euro 2024, με τα «λιοντάρια» να κάνουν άλλη μια ανατροπή στην διοργάνωση και να παίρνουν το εισιτήριο για τον τελικό.

Μία αναμέτρηση στον οποίο οι Άγγλοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ωστόσο κατάφεραν ξανά με ανατροπή και πάλι στα τελευταία λεπτά της αγώνα να πάρουν την πρόκριση. Αυτή τη φορά πρωταγωνιστής ήταν ο Γουότκινς, ο οποίος μπήκε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα για να μπορέσει να δώσει έμφαση στην επιθετική γραμμή του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ.

Στο 90ο λεπτό ο Γουότκινς με σκοράροντας τους Ολλανδούς, έστειλε την Αγγλία στον τελικό της διοργάνωσης. Ένα αρκετά δύσκολο γκολ, σε ένα χρονικό σημείο που όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση θα οδηγηθεί στην παράταση.